ABD’de Yaşam, Ev Kiralama, Geçici Konaklama, Konaklama, Uncategorized

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet ABD’ye ilk geldiginizde belki basinizin en cok agriyacagi konu ev kiralamak. Ev kiralarken dogal olarak imkanlariniza gore en iyi evi kiralamak isteyeceksiniz. Bu cok dogal bir istek cunku kiraladiginiz ev belki en az bir sene yasama alanininiz olacak bir cok yonden. Özellikle aile olarak geldiyseniz ve cocuklariniz da varsa bunun onemi bir kat daha artmaktadir. Bir taraftan en iyisine ulasmaya gayret ederken, diger taraftan Amerika sartlarinda Amerika’ya yeni gelmiş biri olarak ev sahiplerince ev kira vermek icin iyi bir aday olamayacaksınız. Cunku ev kiraya verirken ev sahipleri evlerini kiralamak icin talepkar olanlarin kredi skorlarina göre karar vermekte ve maalesef eger Amerika’ya yeni gelmisseniz henuz kredi skorunuz olmayacak. Dolayisi ile bu ikilem ilk gunlerde biraz basinizi agritabilir, hazirlikli olmanizda fayda var.

rent-a-house

Peki ev kiralarken nelere dikkat etmeliyiz, olmazsa olmazlar nelerdir? Ya olmasa da olurlar? 

Okul: Eğer okul çağında çocuğunuz varsa, ev kiralamada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kriter cevrede kaliteli bir okul bulunması gerekliliğidir. Burada da Türkiye’de olduğu gibi adrese dayalı bir okul sistemi var. Ev ararken bu kriteri mutlaka göz önünde bulundurun. Özellikle Hispanik ve Afrika Amerika kökenli bireylerin çoğunlukta olduğu bölgelerdeki okulların puanları oldukça düşük. Asya popülasyonunun yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde okul puanları yüksek. Okul puanları 0-10 arasında değişir. 9-10 kalitesi oldukça yüksek olan okulları ifade eder. Puanı 5’i altında olan
okullardan mutlaka kaçının. 6-8 civarı okullar tercih edilebilir, fakat imkân varsa 9-10 olabilmesi için şartlarınızı zorlayın. Evinizi kiralarken, eğer okul çağında çocuğunuz varsa, zillow internet sitesinden ev baktığınız bölgedeki okulların puanlarına bakin ve arama kriterlerinizi buna göre çeşitlendirin, sınırlandırın.

50-best-american-public-elementary-schools

for-rent

Oda Sayısı: Bu konuda ihtiyacınız kendiniz belirleyeceksiniz fakat eğer Amerikan ev yapısına alışkın değilseniz, bilginiz yoksa sunu belirtmeliyim. Arama yaparken, evlerin bedroom sayısına göre çeşitlendiğini göreceksiniz. Burada her odaya bedroom (yatakodasi) diyorlar. Yani 2 bedroom bir ev iki odasi oldugu anlamina geliyor. Ayrıca bu bedroomlarin haricinde bir salon da bulunmaktadır. Salon (living room) genellikle mutfak ile birleşik olarak bulunmakta, nadiren salondan ayrı dizayn edilmiş olduğu görülmektedir. Yani 2 bedroom bir evin iki odası, bir oturma odası bizim Türkiye’de salon olarak bildiğimiz bir odası olduğunun farkında olun. Craigslist üzerinden yapacağınız aramalarda 2 bedroom, 1 bedroom seklinde göreceksiniz evleri. Bu bedroomlara ek olarak living room da bulunacak fakat bu her evde olduğu için ekstra özellik olarak belirtilmemektedir. Aslında 2 bedroom bir evi üç oda olarak düşünebilirsiniz. Salon ile mutfak birleşik olduğu için üçüncü odanın tam randımanlı bir oda olmayacağını, ortak kullanım alanı olacağını göz önünde bulundurun.

Bölgenin sosyokültürel yapısı: Bazı bölgelerde suç oranı yüksek, yasam çok güvenli olamaya bilmektedir. Özellikle bu bölgelerin kiraları çevredeki muadillerine göre uygun olacağından, ilk fırsatta sizi cezbedebilir. Fakat dikkatli olmanızda fayda var. Eğer bölgenin yapısını bilen bir tanıdığınız, yardim alabileceğiniz kimse yoksa, çevredeki okulların puanları az-çok bilgi verecektir. Yaşanması çok güvenli olmayan bölgelerde okul puanları genellikle 10 üzerinden 5’in altındadır. Farklı sitelerden, Google’dan yaşamayı düşündüğünüz bölgelerde “crime rate” yani suç oranı vs gibi aramalar da yapabilirsiniz.

kiralik-ev

Beyaz Eşyalar: ABD’de TR’den farklı olarak beyaz eşyalar evde sabit durmakta, taşınanlarla birlikte taşınmamakta. Yani tutacağınız evin genelde buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın ve ocak, çamaşır ve kurutma makinesi bulunmaktadır. Bazı evlerde bazı kalemler ev sahibinin inisiyatifine dayalı olarak olmayabilmekte bu yüzden bu maddeyi kriterler arasına yazmayı uygun gördük. Şöyle ki ev bakarken bu beyaz eşyaların evde bulunuyor olmasını bir kriter olarak belirleyebilirsiniz. Nihayetinde buzdolabı olan bir evle ayni evsafta buzdolabı olmayan bir ev arasında fiyat farkı bulunmayacağı için siz olanını seçebilirsiniz. Çamaşır ve kurutma makinesi ile ilgili söyle bir durum var. Evlerin yaklaşık %50’sinde çamaşır makinesi ve kurutma makinesi bulunduğunu söyleyebilirim. Olmayan ev, olmayanla kastim sadece makinenin olmaması değil herhangi bir bağlantının ve kurma imkânının da olmamasını kast ediyorum, çok fazla. Eğer ev bir site içerisinde ise tüm sitenin ortaklaşa kullandığı bir çamaşır odası (laundry room) bulunabilmekte veya iki üç daireli bir binanın ortak makinesi bulunabilmektedir. Eğer bu durum hoşunuza gitmeyecekse ev ararken çamaşır makinesi bulunmasını bir kriter olarak koyabilirsiniz, en azından makine bulunmasa bile bağlantısı olması isinizi kolaylaştıracaktır. Çamaşır makinesini siz kendiniz de temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir